Dotyczące ubioru służbowego

Wydanie ubioru służbowego pracownikowi nie powinno podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Natomiast wartość ubioru służbowego (umundurowania), jeżeli jego używanie należy do obowiązków pracownika, lub ekwiwalentu pieniężnego za ten ubiór podlega zwolnieniu z PIT (art. 21 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT).

Szkopuł w tym, iż nie zdefiniowano pojęcia "ubioru służbowego". Próbę zdefiniowania i odróżnienia od wydatków na ubiór osobisty posjęto w orzecznictwie:

"Zakup odzieży i obuwia stanowi spełnienie zwykłych, normalnych potrzeb danej osoby fizycznej. Odstępstwa od tej zasady mogą wynikać z nałożonego na pracodawcę przepisami prawnymi obowiązku dostarczania pracownikowi nieodpłatnie odzieży i obuwia roboczego, a także z podjętej przez pracodawcę decyzji o używaniu stosownej odzieży reprezentacyjnej, jeżeli podatnik wykaże, że odzież ta utraciła charakter odzieży osobistej, na przykład z uwagi na opatrzenie jej dla grupy pracowników cechami charakterystycznymi dla firmy (barwa, krój, logo itp.). Również aby ubiór, który nie ma cech ochronnych lub został narzucony przepisami sanitarnymi, pragmatyką służbową, mógł być uznany za służbowy, to musi być wyposażony w charakterystyczne cechy firmy. Ubiór taki traci w ten sposób charakter osobisty." (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 10 lutego 2005 r., sygn. akt I SA/Wr 1038/2003).

 

 

 

Wybierz hasło: